Общите кредити при развод

Разделяне на общ кредит след развод

Един от най-неприятните моменти, които следва да бъдат уредени при развод е какво се случва с общите кредити, които съпрузите са изтеглили по време на брака. Семейният кодекс обаче дава само обща насока, регламентирайки, че задълженията, поети за задоволяване на нужди на семейството следва да се поемат солидарно и от двамата съпрузи.

Как се разпределят кредитите при развод?

Важният момент тук е „нужди на семейството“, което означава задоволяването на потребност от жилище, храна, образование и други общи нужди.

Изтеглените кредити за бизнес начинания на единия съпруг не попадат под това определение.

Има ли значение целта на кредита?

Често срещано възражение от единия съпруг, касаещо изтеглен общ кредит при развод е, че той не е използвал никаква част от сумата, а в същото време е длъжен да я връща. Това налага уреждане на въпроса след като двамата съпрузи се разделят кой ще продължи изплащането на сумата и как ще се уредят между съпрузите чисто финансовите въпроси.

Ако и двамата са теглили например потребителски кредит за започване на бизнес от единия съпруг, то справедливо е при прекратяване на брака да бъдат възстановени на другия сумите, които е платил. И съответно с цел избягване на проблеми в бъдеще той да бъде освободен от кредита като съдлъжник или поръчител, като задължено лице остане само съпругът, който реално се е облагодетелствал от кредита.

В практиката ни не е рядкост хипотеза, при която единия съпруг, поради по-добър кредитен рейтинг тегли кредит, който предоставя на другия съпруг, който по никакъв начин не фигурира в договора. Обикновено липсват и доказателства за предаване на сумата между съпрузите.

При това положение кредитът трябва да се заплаща от задължилия се по договора съпруг, защото банката кредитор не я интересува какви са вътрешните отношения между съпрузите. Това явно е несправедливо, но е абсолютно законно.

В случай се страните предприемат развод по взаимно съгласие то в споразумението следва да намери място и клауза за заплащането на общите кредити, както и на предприемането на действия за освобождаване от задължението на съпругът, който не се облагодетелства от кредита.

При развод по исков ред претенции и искове относно общите задължения макар и хипотетично да могат да се предявяват изключително рядко се допускат за съвместно разглеждане от съдиите. Тогава отношенията относно общите кредити следва да се уреждат в отделни производства.

Как да избегнем финансови спорове при развод?

Разумно е, с цел избягване на подобни усложнения, отношенията между съпрузите по отношение изплащането на кредитите по време на брака и след развод да бъдат уредени посредством изготвяне на брачен договор. Брачен договор може да бъде съставен във всеки един момент от съществуването на брака и да уреди тези отношения.

Стандартната формулировка урежда плащане на кредитите от съпругът, който е титуляр по договора с банката, освен ако и двамата не са се задължили солидарно.

Най-често съпрузите са съдлъжници по договори за ипотечен кредит, с който се придобива обикновено семейното жилище. При развод с цел изчистване на имуществените отношения винаги е добра идея жилището да стане собственост само на единия от тях, който да изплати на другия платената до момента сума по ипотечните вноски от същия и съответно остане единствен собственик и единствено задължено лице към банката.

Ползите от подобно действие са в няколко посоки. На първо място се намалява конфликтността между бившите съпрузи заради неуредените финансови отношения свързани с общо имущество. На второ място се спестява неудобството останалия в жилището съпруг да се съобразява и прищевки и откровени „извивания на ръце“ от другия съсобственик. На трето място се елиминира опасността да се предяви иск от плащащия, но неползващ съпруг към платените от него суми. На четвърто място се защитавате от риска бъдещи деца, в качеството си на наследници да предявят съответни претенции.

Задължителна стъпка преди подписването на брачен договор или на споразумение за развод по взаимно съгласие е да се консултира с банката отпуснала кредита при какви условия ще извади другия съпруг от кредита.

Доколкото практиките на банките са различни, те обикновено го правят или след подписване на брачен договор или след представяне на решение за развод.

В случай, че следва да уредите финансови отношения в значителен размер, каквито са общите ипотечни кредити, винаги е добра идея да се потърсят услугите на специализиран бракоразводен адвокат, който да предложи най-добрия вариант за решаване на Вашия проблем.

call us icon