Дело за режим на лични отношения с баба и дядо се води винаги, когато от страна на единия или двамата родители се създават пречки във вижданията с техния внук.
Причините за разрива в отношенията, довел до ограничаване в контактите между баба и дядо и техния внук или внуци, могат да са най-различни.
В практиката си сме виждали много случаи, в които бабата и/или дядото са хора, които могат да повлияят зле на техния внук. Било защото са алкохолици, било защото са домашни насилници или по друга причина, даваща основание на родител или родители да ограничат контактите с тях.
Но сме виждали и много случаи, когато ограничаването се дължи на елементарно желание за отмъщение, например защото по време на съдебно производство за родителски права е взета страната на другия родител. Ограничаването на лични отношения с баба и/или дядо също така често е мотивирана от желание да се запази контрол върху другия родител и отрязването му от съвети и помощ от страна на роднини, което е често срещана хипотеза при домашно насилие в семейството.
Дело за режим на лични отношения с баба и дядо – кои са страните
Делото може да се образува поотделно от бабата и дядото или заедно срещу родителите на техния внук. Такова дело може да се води и от детето. Интересният момент при тези дела е, че като ответник може да се конституира и родител, който не създава пречки.
Често срещано в практиката е, посредством дело за режим на лични отношения с баба и дядо, да се заобикаля закона и да се цели разширяване на режима на лични отношения с единия родител, обикновено бащата. Това е откровена злоупотреба с право, която следва да бъде показана на съда, с оглед доказване на пълната неоснователност на такъв иск.
При подобно желание на бабата и дядото, след анализ на случая, често съветваме, вместо да водят дело по чл. 128 от СК, да се обмисли вариант за разширяване на режима на лични отношения с техния син или дъщеря, в който те да виждат по-често детето.
Пред кой съд се води дело за отношения с баба и дядо
Исковата молба за образуване на дело по чл. 128 от Семейния кодекс се подава пред съответния районен съд, където е настоящия адрес на детето. Основен елемент за успешното провеждане на такъв иск е доказването на твърдението, че даден поискан режим на лични отношения е в интерес на техния внук.
Често бабата и дядото са хора със сериозен житейски опит, успешни в различни социални и бизнес сфери и общуването с тях е в интерес на техния внук. В случай, че те не са хора с добър морален облик и целта на делото е тормоз, заобикаляне на закона или елементарно отмъщение, то установяването на режим на отношения с такива хора не може да се приеме, че защитава интересите на децата.
Какъв режим на отношения с бабата и дядото определя съдът
Няма как да бъде даден точен отговор на този въпрос. Режимът и неговия обем зависят от това разделени ли са родителите или още живеят заедно, каква е възрастта на детето, възможността да се докаже интереса на детето от контакт с бабата и дядото. От значение е и желанието на самото дете, доказването на отчуждаващо поведение от съответен родител, както и каква е причината за препятстване на контактите.
С какво може да помогне един добър адвокат по семейно право от Адвокатска кантора „Белев, Манчева и партньори“?
На първо място, ще консултира бабата и дядото или родителите относно законодателството и изгледите за успешно завършване на делото.
На второ място, ще оформи съдебните книжа и ще представи в ясен и обоснован вид тезата на своите клиенти за интереса на детето от контакти с неговата баба и дядо.
Ще представлява ищците в съдебното заседание, ще прави искания за доказване на твърденията им и ще подпомага изготвянето и снабдяване с доказателства.
В случай на неправилно съдебно решение, ще представлява ищците пред следващата съдебна инстанция във връзка с обжалването му.
Цена на дело за режим на лични отношения с баба и дядо
Адвокатското възнаграждение по такива дела е 600 лева, като сумата за първоначална устна консултация е 100 лева. Държавната такса за образуване на делото пред съответния районен съд е 80 лева.
По тези дела могат да бъдат изисквани съдебно-психологични експертизи с различни задачи, които се заплащат допълнително.
Колко време продължават делата за отношения с баба и дядо?
Изготвянето на документи за образуване на делото от нашите адвокати отнема около 5 дни, след което текат процесуалните срокове за отговор от ответната страна. След като изтече срокът за отговор, съдът насрочва дата за първото по делото съдебно заседание. Първото заседание по делото обикновено е след около 4 месеца.
Колко заседания ще има и кога ще приключи делото, зависи от това колко упорита ще е съпротивата на другата страна и колко силно е желанието й да създава пречки и забавяния. Затова от съществена важност е да поверите това производство в ръцете на опитен адвокат по семейно право, който да направи процеса максимално бърз и лесен.